responsive menu buton
KARIN AĞRILARI

Değerli hastalarım,

Bir tıp otoritesi aynen şöyle der...ağrıyı durdurmak ilahi güçtür...

İlah Allah' tır

Yüce yaratan bu gücünü doktorlar üzerinden yarattığı kullarına sunarken , inanıyorum doktor kullarına ihsan ettiği en güzel özelliklerinden birini vermiş,acı ve ızdırabı dindiren aracısı olarak doktorları seçmiş.Şüphesiz bu benim yorumum.

Burada ağrının temel biyokimyasına  yani kinin peptidlere doku bozunuyla açığa çıkan mediatörlere girmeden

AKUT KARIN SENDROMU  olarak adlandırılıp kısaca doktorlar tarafından AKUT KARIN diye anılan

Yaklaşık yüzün üzerinde cerrahi tedavi gerektiren

Bir o kadarda cerrahi tedavi yerine ilaçla tedavi edilen hastalıkların hepsinin ortak paydası KARIN AĞRISI nı genel hatlarıyla tanımlayarak , yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Cerrahi tedavi gerektiren karın ağrılarının büyük bölümü:

-BİRDEN BİRE BAŞLAYAN GENELDE BÜTÜN KARIN BOŞLUĞUNDA HİSSEDİLEN AĞRILARDIR.

-AĞRI HASTA UYUYORSA UYKUSUNDAN UYANDIRIR . BİR İŞ YAPMAKTAYSA İŞİNİ YAPMAYA DEVAM EDEMEZ HALE GETİRİR.

-BAZI ORGAN DALİNMELERİNDE ORGANIN KARIN BOŞLUĞUNDAKİ TOPOGRAFİK YERİNE UYGUN DÜŞECEK ŞEKİLDE KARIN DUVARINDA AĞRIYAN NOKTA VEYA BÖLGE  BELİRLENEBİLİR.

-GENELDE İLK BELİRTİ OLARAK TEK BAŞINA AĞRI OLMAKLA BİRLİKTE BAZEN İŞTAHSIZLIK , HALSİZLİK YAKINMALARI DA İLK ANDA EŞLİK EDEBİLİR.

-AĞRI BİRDEN BİRE BAŞLAYAN KRAMP ŞEKLİNDE , OYUYORMUŞ GİBİ , BURKULUYORMUŞ GİBİ , YANIYORMUŞ GİBİ HİSSEDİLİR . BİR TÜRLÜ RAHATLANAMAZ .

-AĞRI SÜREKLİ OLUP GİDEREK ŞİDDETİ ARTAR.

-BAZEN  AĞRI ZAMAN ZAMAN PERİYODİK GELİP ŞİDDETLENİP HAFİFLEYEN BİR NATÜR GÖSTERSEDE ASLA TAMAMEN GEÇMEZ.

-AĞRIYLA BİRLİKTE SOĞUK TERLEME ,BİTKİNLİK , HALSİZLİK , MİDE BULANTISI , KUSMA ÖĞÜRME , KALP ATIMLARINDA HIZLANMA , BAYGINLIK HİSSİ OLUŞUR.

-AĞRININ ŞİDDETİ KARIN HAREKETLERİYLE VE NEFES ALIP VERMEKLE  ARTAR , BU NEDENLE HASTANIN BACAKLARINI KARNINA  ÇEKEREK  İKİ BÜKLÜM HAREKETSİZ DURMASINA SEBEP OLUR , AĞRIYI ARTIRDIĞI İÇİN SOLUK ALIP VERME YÜZEYELLEŞİR SOLUNUM SAYISI ARTAR . 

-AĞRININ BAŞLADIĞI ANDAN  1 İLE  12 SAAT ARASINDA  SIRASIYLA , BAYGINLIK HİSSİ , İŞTAH KAYBI , BULANTI HİSSİ , KUSMALAR , YÜKSELEN VÜCUT ISISI , EŞLİK EDEBİLİR.

SONUÇ:

- Yukarıda genel ana hatlarıyla açıklanmaya çalışılan karın ağrısı , çok yüksek olasılıkla cerrahi bir müdahale ile tedavi edilmesi gerekecek bir Akut Karın Sendromu hastalığının başlamış olduğunu işaret etmektedir.

-Bu durumda ,her işinizi bırakarak,ulaşabildiğiniz en yakın sağlık kurumunun acil servisine başvurmalısınız.Yada doktorunuza ( Op.Dr.A.Ünal İnce GSM:0532 212 03 12 ) arayarak acil yardım istemelisiniz.

-Bu durumda asla ağrı kesici almayınız,asla su, yemek ,şeker şerbeti ,kekik yağı vs ile ağrıyı dindirme yoluna gitmeyiniz . Hemen yapılacak bir müdahale ile çok kolay tedavi edilebilecek bir hastalığın ilerleyip bütün karın içinde enfeksiyon oluşturmasına yol açacak zamanı mikroplara kazandırmış olursunuz.