ZAYIFLAMA SEVDASI
16 July 2010

Değeli hastalarım,

Son zamanda neredeyse her internet sitesinde açtığımda karşıma ayda 12 kilo zayıflayın mucize ilaç tarzında reklamlara takıldım.

Malum şişmanımya,bu zayıflama ilacı diye pazarlanan değişik bitki ekstreleri içeren ve neredeyse kelliğe bile kalıcı çare bulup insanı ölümsüzleştiriyor dercesine pompalanan hap şeklinde hazırlanmış maddelerden birkaçını alıp inceledim

Ortalama 50-60 TL ye satılan bu müstahzarların hemen hepsi T.C.Tarım ve Köyişleri Bakanlığı izniyle ithal edilip pazarlanıyor.

Kutularınde bilimsel bir prospektüs içermeyen bu müstahzarlar,içerdikleri bitki ekstrelerinin vücut sistemine nasıl etki ettiğinide yazmadığı gibi.Kutusu üzerinde ingilizce FOOD SUPPLEMENT yani GIDA /BESLENME DESTEĞİ adı altında piyasaya sunulmuş ancak zayıflama ilacıymış gibi reklam yapılarak kitleler kandırılarak pazarlanıyor.Ne işitah kesen etkisi yazılmış nede hangi mekanizmayla metabolizmayı hızlandırdığı açıklanmış.Bir yerine hiç bir yan etkisi yok yazılırken bir yerine gebe ve emzikliler kullanmasın denmiş amma nedeni açıklanmamış.Yüksek tansiyonluların doktoruna danışarak kullanması istenmiş,ancak doktorun bu bitki ekstreleriyle ilaçların etkileşimini yorumlayacağı bir araştırma yazısı eklenmemiş.

Sonuç, T.C. Sağlık Bakanlığı bu müstahzarlara zayıflamada etkilidir etkisi şu yan etkisi bu deyinceye kadar,ihtiyatta kalın derim.